Cilt Sağlığı Uygulamaları

Skar ve İz Problemleri

Skar ve İz Problemleri

Çeşitli nedenlerle doku bütünlüğünün bozulması yara olarak adlandırılır. Yara derinin sadece üst tabakasında veya alt kısımları da içerecek şekilde derin olabilir.

Yaralanmanın ardından yara iyileşmesi süreci başlar. Yara iyileşmesi saniyeler içinde başlayan, çeşitli fazlar içeren,  yeniden şekillenme ve olgunlaşma fazının aylarca/ yıllarca sürebildiği, vücudun fizyolojik bir işlevidir. Büyüme faktörleri gibi proteinler ve çeşitli hücreler yara iyileşmesinde görev alır.  Yaralanmanın yeri ve derinliği, uygulanan tedavi yöntemi, hastanın yaşı ve genetik yatkınlığı yaraların iyileşmesinde önemlidir. 

Yüzdeki Sarkmasının Nedenleri

Yüz sarkmasını önlemek için yada yanak sarmasının ilk nedeni yaşın ilerlemesidir. İlk bilmeniz gereken husus ise daima yağlı cilt sarkar, kuru cilt ise kırışır. Kısaca yağlı cilt tipine sahipseniz mutlaka cildiniz yer çekime karşı koyamayacak ve sarkmaya başlayacaktır.  Ayrıca yanak sarkmasının diğer nedenleri ise kilo almak, düzensiz beslenmek, yorgunluk, stres olarak bilinmektedir. Yüzde kasların çalışmaması yanak sarkmasını dahada hızlandırır.