heading

heading

EL ve AYAK SAĞLIĞI UYGULAMALARI

Batık Tırnak

 • Batık Tırnak Nedir?

Tırnak batması acı verici, yürümeyi zorlaştıran hatta ileri durumlarda engelleyen, görüntü olarak hoş olmayan ve genellikle uzun süre devam eden bir tırnak hastalığıdır. Tırnak ve ayak derisi arasındaki derinin kızarmasına ve iltihaplanmasına yol açar. Buna rağmen batık tırnak sorunu yaşayan çoğu kişi, yanlış bilgilendirme ve yönlendirme ile işin uzmanı haricinde yapılan acı verici ve kalıcı olmayan tedaviler nedeniyle batık tırnak uygulamasına yanaşmamaktadır. Fakat gelişen uygulama yöntemleri sayesinde bu sorun kalıcı ve ağrısız bir şekilde çözüme kavuşturulabilmektedir.

 • Batık Tırnak Neden ve Nasıl Meydana Gelir?

Ayaklarımız vücudumuzu destekleyen ve taşıyan en önemli uzuvlardandır. Yanlış ayakkabı seçimi, yüksek ökçe ve sivri burun ayakkabılar, yetersiz bir şekilde gerçekleştirilen ayak bakımı, kilo fazlalığı, diabet, hamilelik, basış problemleri, yanlış pedikür ve ağır spor yapmak gibi nedenlerden ötürü ayak ve tırnaklarda birtakım bozukluklar ve hastalıklar oluşabilmektedir. Şeker hastalığı da ayak sağlığını olumsuz etkileyen en önemli faktörlerden biridir.

Ayrıca tırnak derilerinin estetik nedenlerle aşırı ve devamlı bir şekilde kesilmesi de tırnak yataklarının kronik ve devamlı bir şekilde iltihaplanmasına neden olur.

 • Batık Tırnak Uygulamasında Yapılan Yanlış Uygulamalar?

Batık tırnak uygulamaları ayak bakımı ve sağlığı konusunda uzmanlaşmış podologlar  tarafından uygulanmaktadır. Batık tırnak uygulaması için birçok değişik yöntem ve uygulama bulunmaktadır.

Çoğu tedaviler, doktorların önerdiği ayak banyoları, kremler, antibiyotik kullanımı ve tırnakların düz kesilmesi şeklinde uygulanmaktadır. Bu tedavilerin işe yaramaması ve batık tırnağın uzun süre ile tedavi edilemediği veya yanlış tedavilerin uygulandığı vakalarda tırnak ameliyatı yapılmaktadır. Bu operasyonlarda batık tırnağın olduğu tırnak derisi çoğu zaman ayak kemiğine varana kadar kesilir ve yok edilir. Tırnak yatağının da bir kısmı alınarak yatağın daraltılması sağlanır. Fakat bu yöntemin başarı oranı oldukça düşüktür.Hatta sonuç alınamamaktadır ve estetik olarak da tırnak yatağı,görüntüsü bozulmaktadır.

Uygulamada çok karşılaşılan ama başarı düzeyi yine çok düşük olan diğer bir yöntem de tüm tırnağın çekilmesi yöntemidir. Bu da kalıcı değil geçici bir tedavidir. Tırnağı batan bir hasta, tırnağını pedikürde ya da cerrahi müdahaleyle çektirerek bu acıdan kurtulacağını düşünebilir ancak her iki yöntem de hastaya çözüm getirmez.

Pedikürde batan tırnak yanlardan kesilerek çıkartılır. Bu yöntem tırnak yatağının iyiden iyiye daralmasına ya da tırnak uzarken tırnağın yatağına saplanarak enfeksiyon oluşmasına neden olur.

Cerrahi operasyonda ise tırnak yatağı daralmış bir tırnağın çekilmesi, tekrardan uzayacak tırnağın aynı yatak üzerinde uzaması demektir. Aynı yatak üzerinde uzayan tırnak dönük olarak ve ete saplanarak uzayacaktır. Bu da enfeksiyon oluşma riskini ortaya koymaktadır. Tırnağını yiyen insanları düşünün parmak uçları, yuvarlak tırnaklar sanki ete gömüktür. Çünkü tırnağı olmayan bir parmağın ucundaki doku öne, yani tırnağın doğduğu yere doğru toparlanır. Tırnağı cerrahiyle alınmış kişiler bu yazıyı okurken “Evet gerçekten benim de öyle olmuştu.” diyecekler.

Özellikle diabet hastasının bu riskleri bilerek hareket etmesini tavsiye ediyoruz çünkü bu gibi riskler bir diabet hastasında geri dönüşü olmayan büyük problemlere neden olabilir.

Parmak uçlarımızda kılcal damarlar bulunmaktadır ve bu kılcal damarlar parmak uçlarımıza can verir. Parmak ucunda oluşan enfeksiyonu kılcal damarların vücuda taşıma ihtimali çok yüksektir. Parmak ucunda oluşan bir enfeksiyon, kemikte veya vücudumuzun herhangi bir organında ciddi hasarlara yol açabilir.

 • Batık Tırnak Uygulaması Doğru Olarak Nasıl Çözümlenir? 3TO Tel Sistemi Nedir?

Tırnak batıkları cerrahi müdahale gerektirmeden giderilmektedir. 3TO adı verilen tel sistemi ile tırnağın cerrahi olarak çekilmesine gerek kalmamakta ve tırnağın tekrar batması engellenmektedir. 3TO TEL SİSTEMİ ® aynı diş çengeli gibi, ayak ve el tırnakları için, tırnak deformelerini düzeltici bir teldir.3TO TEL SİSTEMİ ® nin kullanıldığı durumlar.

 • Etin içerisine batmış tırnakların kurtarılmasında,
  Tırnak ağzının enfeksiyon kapması durumunda da uygulanabilir.
 • İçeriye doğru çok kıvrılmış tırnaklarda,
 • Etin içerisine hafifçe batmış tırnaklarda önlem olarak

 

           3TO TEL SİSTEMİ ® nasıl çalışır?

       Uçlarında kancacıklar olan iki çok ince yaylı titanyum teller,tırnak kenarlarının alt kısmına dikkatlice yerleştirilerek,bir halka ile birbirine bağlanır.Böylece tırnak kenarları, enfeksiyonlu tırnak ağzından kaldırılarak, öne doğru çekilir.3TO TEL SİSTEMİ ® şikâyetlerin çabucak azalmasını sağlar.

 • Avantajları
 • Hassas Bakım : Tel takılırken hemen hemen hiç bir şey hissetmezsiniz.
 • Hızlı Rahatlama : Tırnak ve deri bölgesinin yükünü hafifleterek ayak parmağındaki acıyı hızlı bir şekilde ortadan kaldırır rahatlama sağlar.
 • Ayakkabıların içerisinde herhangi bir engel teşkil etmez.
 • Spor ve iş hayatında kısıtlama getirmez
 • Uzun vadeli iyileşme : Tırnağın doğal uzamasını destekleme ile iyileşme sağlar, hemen hemen problemin tekrarını ortadan kaldırır
 • Ameliyata (tırnak çekilmesine) en iyi alternatiftir: Özellikle şeker hastaları için çok avantajlıdır.
 • Mükemmel uyum şekli sayesinde tırnakların şekline göre bireysel uyum sağlar.

yok

Uygulama Örnekleri

Batık Tırnak tedavi uygulamalarımızdan örnekler